Гуска сіра великий. Зміст і розведення породи

Домашні гуси містяться практично на будь-якому господарському подвір'ї. Ця велика гучна птах при невимогливість у догляді здатна забезпечити своїх "опікунів" м'ясом, жиром, а також пером і пухом, що традиційно використовуються для набивання перин і подушок.

Переваги великої сірої породи

У всьому різноманітті домашньої птиці окрему нішу займають гуси. Український сірий великий - порода, переважними факторами якої є:

  • Можливість пасовищного утримання;
  • Невимогливість до наявності водойми;
  • Відмінні материнські показники у самочок;
  • Здатність до відгодівлі на жирну печінку (вага печінки 350-450 грамів);
  • Швидке зростання потомства (до 9-тижневого віку гусенята досягають маси 4,5 кг).

Опис порід гусей практично однаково: широке тулуб, шия середньої довжини, опуклі грудні м'язи, масивна голова. Великої сірої породи притаманні червоно-помаранчевий товстий дзьоб (рожевий на кінчику), оперення - сіре на спині і біле на животі і нижній частині тулуба.

Середня вага гусака становить 4-9,5 кг, самі - 6-6,5 кг. Середньорічна несучість: 30-40 штук при вазі одного яйця 160-180 м

Особливості породи

Гуска сіра великий з'явився в результаті схрещування таких порід, як Роменська і тулузька. Був виведений з метою отримання яєць і м'яса. Це птах веде стайня спосіб життя, причому відносини в стаді підпорядковуються суворої ієрархії. Гуси спілкуються не тільки за допомогою різних за гучністю і частотою звуків. Певними рухами тіла вони сигналізують про небезпеку, що дозволяє зграї швидко на це зреагувати. На відміну від решти свійської птиці (курей, качок), гуска сіра великий здатний прив'язатися до людини, за ним доглядає. Також вони дуже уразливі і злопам'ятні, тому помститися можуть при будь-якому зручному випадку. Однак варто знати - без причини цей птах ні на кого не кидається. Вони не так метушливі, як качки і кури; на домашньому обійсті поводяться спокійно, тримаються скупчено і не розбігаються в сторони, ними легко керувати.

Умови утримання

На вільному випасі здатні самостійно знайти дорогу додому, за умови невеликій віддаленості водойми від будинку. У такій самостійності спостерігається певна перевага гусей. Велика сіра порода холодостійка і спокійно переносить низькі температури. Проте пернатих вихованців потрібно забезпечити відповідним приміщенням. Пристосовані для цього пташники, під які можна використовувати дерев'яні або глинобитні споруди, повинні мати висоту підлоги не менше 20-30 см від землі, щоб уникнути вогкості. Приміщення повинно бути сухим, без протягів, оснащеним теплою підстилкою (на одну дорослу голову - приблизно 40 кг в рік): в зимовий період - з соломи або торфу, в літній час - з піску або тирси. Небезпека сирої підстилки полягає в тому, що гусяче перо намокає, що ухудшет його теплоізоляційні якості. У зв'язку з цим птах починає втрачати сили, вживати більше корму і застудитися. Рекомендується обробка підстилки суперфосфатом: на 1 кв. метр підлоги - 200 г. Ця операція буде сприяти не тільки її підсушування і запобігання виділення аміаку, але і отримання цінного органічного добрива, що вноситься в ґрунт ранньою весною.

Годування гусей

За умови зимового утримання гусей слід потурбуватися про заготівлю достатньої кількості кормів; на дорослу птицю приблизно припадає 10-15 кг сіна (в ідеалі люцерни або конюшини) та близько 40 кг коренеплодів (найчастіше це морква). В якості додаткового харчування можна заготовити гілковий корм (з осики, вільхи та берези). Взимку таке сировину запарюють і підвішують невисоко в пташнику; листя подрібнюють і підмішують у вологі корми. Влітку буде доречна заготівля водної ряски, яку слід висушити, після чого використовувати як кормову добавку. У теплий період замість трави гусям можна згодовувати харчові відходи (особливо корисні рибні) і залишки овочів. Обов'язкова наявність свіжої питної води; через брак природного буде доречний (але не обов'язковий для даної породи) штучна водойма, так як купання для гусей - одне з улюблених занять.

Як вирощувати гусей в домашніх умовах

Годування великих сірих гусей визначається напрямом вирощування і сезонністю. Навесні і влітку виправданий буде випас птиці на природних кормових площах; на добу одна особина може з'їсти близько 2 кг трави. Як добавки можна згодовувати коренеплоди, макуха і висівки. Випасне спосіб успішно застосовується на домашніх подвір'ях, тому як є низьковитратних. Іноді його практикують на великих фермах, які мають відповідними пасовищами і водоймами. Для випасу гусей рекомендується підбирати не дуже сирі пасовища, тому як ранкова роса може бути згубною для гусенят. Не рекомендується випускати гусей на брудні застійні водойми; бажано подбати про укриття від спекотних сонячних променів в полуденну спеку.

Існує загородного спосіб утримання гусей, що тягне збільшення витрат на годування, тому що птах не має можливості вільного випасу. Перевагою такого методу є інтенсивність відгодівлі за рахунок калорійності їжі і частоти її прийому, тому найбільше заганяючи зміст, мета якого - отримання тушок високої якості, застосовується на спеціалізованих племінних або м'ясних фермах.

Взимку птиці дають зернові суміші, коренеплоди, сіно і силос, заготовлені влітку. Бажано додавати в їжу вітаміни, дія яких спрямована на нормалізацію обміну речовин і оптимізацію репродуктивних властивостей організму птиці. Окремим необхідним компонентом зимового раціону є гравій і крейда, які насипають в окремі годівниці. У промисловому виробництві застосовується сухий тип годування, при якому птах отримує збалансований повноцінний комбікорм.

Висиджування яєць: особливості

Велика сіра порода гусей зарекомендувала себе прекрасним висиджування яєць. При створенні благополучних умов гуска може привести за один виводок близько 15 здорових пташенят. Період насиджування триває близько місяця, і саме в цей час самки, які сидять на гніздах, не повинні бачити один одного, щоб уникнути бійок і плутанини з сідала. Годування сидить на яйцях гуски має бути повноцінним: звичайний раціон слід збагатити кислим молоком, обратом і сиром. В іншому випадку при нестачі кормів самка може розкльовувати яйця.

Загальна плодючість гусей на порядок нижче, ніж у решті свійської птиці: 30-60 яєць на рік при відсотку заплідненості - 50-80%. Це означає, що з десяти яєць може вилупитися всього 5-8 пташенят. Причини низької плодючості гусей:

  • Великий розмір яєць і обумовлена ​​цим фактором нечисленність.
  • Моногамність гусей, тобто властивість жити виключно в парі. У домашньому господарстві на одного гусака зазвичай доводиться 2-3 гуски. При порушенні чисельного співвідношення статей гусак просто не буде в змозі всіх запліднити, тому деякі самки залишаться «холостими».
  • Неодновременное дозрівання самок і самців. Гуска може почати нести яйця ранньою весною, а гусак до цього часу ще не готовий до спарювання.

Великі сірі гуси - турботливі батьки

Нестися гуска сіра великий починає при тривалості світлового дня 12-14 годин, це березень-квітень. Важливою умовою в даний період є температура в пташнику, яка не повинна бути нижче 12-14 градусів. Зазвичай самка мчить через день, тому для одночасного виведення пташенят яйця потрібно назбирати, після чого все підкласти під гуску або в інкубатор. Термін зберігання зібраних яєць - не більше 7-10 днів. Термін інкубації становить 28-30 діб. Відмінною матір'ю стане квочка, яка весь час сидить на гнізді, майже не встаючи. Велика сіра порода гусей володіє всіма якостями турботливого батька, тому материнської опіки гусенята буде цілком достатньо. Статева зрілість великого сірого гусака настає пізніше, ніж у решті свійської птиці: в 7-12 місяців, при інтенсивному вирощуванні - на півроку. Вік птиці також впливає на плодючість: в 3-4 роки вона досягає макімума, після цього різко йде на спад.

Вирощування молодняку

Як вирощувати гусей в домашніх умовах? Вилупилися малюків в перші дні годують сумішшю з сиру або відварених круто яєць, роздробленої кукурудзи чи пшениці, змішаних з соєвим або соняшниковою шротом. Через 4-5 днів можна поступово давати макуху і коренеплоди. Корм для гусенят повинен бути у вигляді вологих мешанок: він легко засвоюється і не забиває носові отвори.

Молодняк, передбачений для вирощування на м'ясо, рекомендується утримувати в загоні (без можливості вигулу) і годувати концентратами з додаванням зелені. Саме такий спосіб змісту зумовить досягнення ваги 4-4,5 кг до 9-10 тижнях - моменту забою. Інтенсивне зростання у гусенят відбувається в перші два місяці; саме в цей час витрачається 2-2,5 кг зерна і до 9 кг соковитих кормів на 1 кг ваги птиці. Подальше утримання птиці має сенс з метою відтворення стада, тому як швидкість росту знижується, починається відкладення жиру, і на тушці з'являються пеньки.

Гордість селекціонерів

Гуска сіра великий, незважаючи на невисоку плодючість, є найбільш швидкозростаючою птахом. Він досягає в короткі терміни рекордної ваги, причому відбувається це при мінімальних витратах. Саме тому великі сірі гуси, відгуки про яких тільки позитивні, успішно використовуються селекціонерами для схрещування з іншими породами. Робиться це з метою отримання якісного гібридного потомства.

Ротару :В 70 лет выгляжу на 45 благодаря простой методике...
Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...
Алкоголику вместо кодирования подсыпьте незаметно 3-4 капли обычной…
Соломія Вітвіцька: живіт втягнувся за добу, вийшло 22 кг жиру! Їла це ...
Заросли папиллом на шее и в подмышках - признак наличия у вас...